Verkkouutinen , 07/05/2025

Saattohoidon vapaaehtoisten koulutus syyskuussa 2025, Rovaniemi

Koulutamme Rovaniemelle saattohoidon vapaaehtoisia kuolevan ihmisen ja hänen läheistensä rinnalle.

Koulutamme Rovaniemelle saattohoidon vapaaehtoisia kuolevan ihmisen ja hänen läheistensä rinnalle.

20 tuntia kestävässä koulutuksessa saat perustiedot kuolemasta, kärsimyksestä, toivosta, kohtaamisesta ja vapaaehtoisen hyvinvoinnista. Pääset vapaaehtoiseksi Rovaniemellä sairaalaan, palveluasumisen yksikköön tai kotiin.

Jokainen ihminen on ainutlaatuinen ja erilainen, myös vapaaehtoiset saavat olla erilaisia. Koulutusvaatimusta ei ole, tärkeintä on halusi kohdata ihminen kunnioittaen. Jos elämässäsi on tilaa, aikaa ja voimavaroja, ilmoittaudu mukaan koulutukseen tai kysy lisätietoja sairaalapappi Susanna Sirviöltä: 040 481 3637.

Ilmoittautuminen on auki 26.5. – 15.6. Ilmoittautuneille lähetetään ennakkotehtävä, jonka perusteella kutsutaan elokuun aikana pidettävään haastatteluun.

Aikataulut: Infotilaisuus 26.5. klo 17.30 seurakuntakodin yläsalissa (Rauhankatu 70 F, Rovaniemi). Koulutus 6.-7.9. klo 10-16 ja 17.-18.9 klo 17-19.30.

Koulutus ja toiminta järjestetään yhteistyössä Lapin hyvinvointialueen, Rovaniemen seurakunnan ja Pohjois-Suomen Syöpäyhdistyksen kanssa.

Tervetuloa mukaan!

Ajankohtaista

Nuoret rakastavat rusketusta riskeistä huolimatta

Syöpäjärjestöjen ja Säteilyturvakeskuksen (STUK) tekemä selvitys osoittaa, että rusketus on vahva ihanne 16–20 vuotiaiden joukossa.

Lue lisää

Roosa nauha -keräys ennätykseen suomalaisen syöpätutkimuksen hyväksi – suomalaiset liputtivat elämän puolesta

Suomalaisten osallistuminen Roosa nauha -keräykseen viime syksynä ylitti kaikki odotukset.

Lue lisää

Syöpäjärjestöt Maailman syöpäpäivänä: Suomeen laadittu kansallinen syöpästrategia ei toteudu itsestään

Syöpäjärjestöt haluaa syöpäpäivänä kiinnittää huomion siihen, että vastikään laadittu syöpästrategia tarvitsee rahoitusta, jotta sen hyödyt voidaan tavoittaa.

Lue lisää